Home > TDC Affiliates

SDC Local Affiliate Agencies

Alamo Area Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Atascosa, Bandera, Bexar, Comal, Frio, Gillespie, Guadalupe, Karnes, Kendall, Kerr, McMullen, Medina, and Wilson

Ark-Tex Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Bowie, Cass, Delta, Franklin, Hopkins, Lamar, Morris, Red River, and Titus

Brazos Valley Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Brazos, Burleson, Grimes, Leon, Madison, Robertson, and Washington

Capital Area Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Bastrop, Blanco, Burnet, Caldwell, Fayette, Hays, Lee, Llano, Travis, and Williamson

Central Texas Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Bell, Coryell, Hamilton, Lampasas, Milam, Mills, and San Saba

City of El Paso Planning Division, Planning and Inspections Dept

  • Service Areas

    • City of El Paso

Coastal Bend Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Aransas, Bee, Brooks, Duval, Jim Wells, Kenedy, Kleberg, Live Oak, Nueces, Refugio, and San Patricio

Concho Valley Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Coke, Concho, Crockett, Irion, Kimble, McCulloch, Mason, Menard, Reagan, Schleicher, Sterling, Sutton, and Tom Green

Deep East Texas Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Angelina, Houston, Jasper, Nacogdoches, Newton, Polk, Sabine, San Augustine, San Jacinto, Shelby, Trinity, and Tyler

East Texas Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Anderson, Camp, Cherokee, Gregg, Harrison, Henderson, Marion, Panola, Rains, Rusk, Smith, Upshur, Van Zandt, and Wood

Golden Crescent Regional Planning Commiss

  • Counties in Service Area

    • Calhoun, DeWitt, Goliad, Gonzales, Jackson, Lavaca, and Victoria

Heart of Texas Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Bosque, Falls, Freestone, Hill, Limestone, and McLennan

Houston-Galveston Area Council

  • Counties in Service Area

    • Austin, Brazoria, Chambers, Colorado, Fort Bend, Galveston, Harris, Liberty, Matagorda, Montgomery, Walker, Waller, and Wharton

Lower Rio Grande Valley Development Council

  • Counties in Service Area

    • Cameron, Hidalgo, and Willacy

Middle Rio Grande Development Council

  • Counties in Service Area

    • Dimmit, Edwards, Kinney, La Salle, Maverick, Real, Uvalde, Val Verde, and Zavala

Nortex Regional Planning Commission

  • Counties in Service Area

    • Archer, Baylor, Clay, Cottle, Foard, Hardeman, Jack, Montague, Wichita, Wilbarger, and Young

Panhandle Regional Planning Commission

  • Counties in Service Area

    • Armstrong, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Collingsworth, Dallam, Deaf Smith, Donley, Gray, Hall, Hansford, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Lipscomb, Moore, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, and Wheeler

Permian Basin Regional Planning Commission

  • Counties in Service Area

    • Andrews, Borden, Crane, Dawson, Ector, Gaines, Glasscock, Howard, Loving, Martin, Midland, Pecos, Reeves, Terrell, Upton, Ward, and Winkler

Rio Grande Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Brewster, Culberson, El Paso, Hudspeth, Jeff Davis, and Presidio

South East Texas Regional Planning Commission

  • Counties in Service Area

    • Hardin, Jefferson, and Orange

South Plains Association of Governments

  • Contact(s):

    Courtney Paz
  • Address:

    P.O. Box 3730, Freedom Station
    Lubbock, TX 79452-3730
  • Phone:

    (806) 762-8721
  • Fax:

    (806) 765-9544
  • Internet:

  • E-Mail:

  • Counties in Service Area

    • Bailey, Cochran, Crosby, Dickens, Floyd, Garza, Hale, Hockley, King, Lamb, Lubbock, Lynn, Motley, Terry, and Yoakum

South Texas Development Council

  • Counties in Service Area

    • Jim Hogg, Starr, Webb, and Zapata

Texoma Council of Governments Sherman-Denison MPO

  • Counties in Service Area

    • Cooke, Fannin, and Grayson

West Central Texas Council of Governments

  • Counties in Service Area

    • Brown, Callahan, Coleman, Comanche, Eastland, Fisher, Haskell, Jones, Kent, Knox, Mitchell, Nolan, Runnels, Scurry, Shackelford, Stephens, Stonewall, Taylor, and Throckmorton